ÜNİVERSİTE İLE DİL PROTOKOLÜ

ÜNİVERSİTE İLE DİL PROTOKOLÜ

Highslide JS

Odamız ile Kırıkkale Üniversitesi arasında, odamıza üye kayıtlı firmalara yabancı dil desteği sağlanarak dış ticaretin artırılmasına yardımcı olunması için protokol imzalandı.

Kırıkkale Üniversitesi Senato Salonu’nda Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Varlı, Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yusuf Polat ve Üniversitemiz Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof Dr. Adnan Karaismailoğlu arasında imzalanan protokol, Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı firmaların yurt dışı açılımlarını kolaylaştırmayı ve firmaların dünya ile aralarında bulunan dil engelinin kaldırılmasını hedefliyor. Protokolün ayrıca Kırıkkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatları ile Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümleri, Fransızca, İngilizce, Arapça ve Farsça Mütercim Tercümanlık Anabilim Dallarının dil alanındaki bilgi birikimini ve tecrübesini kullanarak üniversite-sanayi işbirliğine katkıda bulunması da bekleniyor.

Odamız ile Kırıkkale Üniversitesi arasında imzalanan protokol ile aynı zamanda, Batı Dilleri ve Edebiyatları ile Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü öğrencilerimizin ticaret ve sanayi alanlarında staj yaparak deneyim kazanmalarına ve mezun olduklarında alanlarında yetkin birer profesyonel çevirmen olmalarına imkan sağlanması hedefleniyor.

Protokol hakkında açıklamada bulunan TSO Başkanı Varlı, “Biz Ticaret ve Sanayi Odası olarak Üniversite ile iş birliğini gerçekten önemsiyoruz. Hiçbir üretimin, sanayinin bilimsel bir tabana oturtulmadan başarılı olma şansı yok. Bilimsel tabanı oluşturan kurum da Üniversitelerdir. Biz, şehrimizin üniversitesi ile ticaret ve sanayi odası olarak her türlü birlikteliğe, yardımlaşmaya hazırız. Bugün inşallah yapacağımız bu protokolün Şehrimize, Üniversitemize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Biz Üniversitemizin şehrimizi kalkındırma noktasında hem bilimsel anlamda hem sanayi anlamında hem üretim anlamında çok büyük katkılarının olduğuna inanıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Rektör Prof. Dr. Ersan Aslan ise konuşmasında, “Güzel bir etkinliğe imza atıldığını, hem öğrencilerin gelişmesi hem hocaların sektörle buluşması hem de firmaların dil konusundaki ihtiyaçlarının kapatılması açısında önemli bir protokol imzalıyoruz. Arzumuz Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı işletmelerin ihracat oranlarını artırarak gelişmesi. Biz Kırıkkale üniversitemi olarak bilgi ve birikimlerimizi paylaşacağız. Biz Kırıkkale üniversitesi olarak önemsediğimiz birikimlerimizi ihracata yönelik çalışmalarına aktaracağız” dedi.

 

Geçtiğimiz haftalarda basın organlarında yayınlanan Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan iğne sonucu hastaların görme duyusunu kaybettiği haberlerine karşı açıklamada bulunan TSO Başkanı Ahmet Varlı, “Biz Kırıkkale Üniversitemizin isminin lekelenmesine izin vermeyeceğiz. Yapılan müdahale yıllardır yapılıyor. Bizzat kendim 9 kez bu tedaviyi gördüm. Şuan bu tedavi uygulanmıyor ama ileriki dönemlerde olursa ve Allah’ta ömür verirse bir 9 kez daha yaptırmayı düşünüyorum” diye konuştu.


Tarih : 29.01.2020 / Yer : KÜ SENATO SALONU
Hit : 1030